CHŁODZENIE Z CIEPŁA - BEZ SPRĘŻAREK, BEZ PRĄDU!
Chłodnicze systemy adsorpcji Fahrenheit wytwarzaja chłód wykorzystując ciepło generowane z elektrociepłowni, procesów przemysłowych, kompresorów, instalacji pary, systemów solarnych lub lokalnych kotłowni dla efektywnego i przyjaznego dla środowiska chłodzenia oraz znacznej oszczędności kosztów eksploatacji stają się energooszczędnym i wydajnym źródłem chłodu.
Agregat adsorpcyjny działa na zasadzie sorpcji substancji stałych. Podczas procesów adsorpcji, para z materiału sorpcyjnego (żel krzemionkowy lub zeolit) jest "zassana" pobrana (zaadsorbowana) za pomocą, której paruje woda generując chłód. Gdy materiał jest nasycony, dodanie ciepła do żelu regeneruje go i proces zaczyna się od nowa.
Adsorpcja to przyłączenie atomów lub cząsteczek do powierzchni ciał stałych. W zimnym generatorze agregatów wody lodowej Fahrenheit są dołączone cząsteczki wody do jednego z dwóch adsorberów, które pochodzą z sąsiedniego parownika. Tam woda z czynnikiem chłodniczym jest odparowywana o kilka stopni Celsjusza, aby zapewnić chłód. Adsorber zapewnia wymagane bardzo niskie ciśnienie pary.
Chłód jest dostarczany w postaci zimnej wody i może być stosowane do chłodzenia procesowego lub klimatyzacji pomieszczeń. Chiller jest uniwersalny i analogiczny do stosowanego konwencjonalnego agregatu chłodniczego napędzanego prądem. Systemy chłodnicze Fahrenheit działają zgodnie z zasadą adsorpcji. W urządzeniu dwa podprocesy działają naprzemiennie, uzyskując w ten sposób quasi-ciągłą wydajność chłodzenia.
Oprócz zastosowania do chłodzenia, agregaty chłodnicze mogą być również wykorzystywane jako pompa ciepła, do wspomagania ogrzewania budynku zimą. System może być automatycznie przełączany przez sterowanie wyższego poziomu pomiędzy chłodzeniem i ogrzewaniem, dzięki czemu możliwa jest automatyczna praca w obu stanach.
Drugi z dwóch adsorberów jest ogrzewany równocześnie z dostarczonym ciepłem, z kompresorów lub instalacji pary. Aby umożliwić quasi-ciągłe chłodzenie, oba adsorbery działają na przemian w dwóch fazach.
Z punktu widzenia zastosowań chłodniczych maszyna zachowuje się jak agregat chłodniczy. Temperatury zimnej wody wynoszą od 9°C do 21°C w zależności od specyfikacji. Wewnątrz chillera (obszar zasilania wody lodowej) nie są wymagane żadne aktywnie poruszające się elementy. Nie trzeba go otwierać do celów inspekcyjnych lub konserwacyjnych, dlatego jest przyspawany szczelnie.
Dzięki technologii Fahrenheit agregat chłodniczy nie wymaga konserwacji. Prace serwisowe są wymagane tylko w obszarach peryferyjnych agregatu oraz innych elementów systemu.
Chłodziarki adsorpcyjne - jak działają
All video
Chłodzenie adsorpcyjne z żelu krzemionkowego
Generacja agregatów chłodniczych o nazwie eCoo produkuje zimno przez akumulację pary wodnej w porowatych ciałach stałych. Używamy do tego celu żelu krzemionkowego, jako adsorbenta dla tego procesu. Żel krzemionkowy jest porowatym piaskiem, całkowicie nietoksycznym i nieszkodliwym dla środowiska, składający się z SiO2. Czysta woda działa, jako czynnik chłodzący. W przeciwieństwie do innych czynników chłodniczych, woda jest bezpiecznym składnikiem.
Sam proces adsorpcji jest w 100 procentach odwracalny i działa bez żadnego wsparcia mechanicznego. Oznacza to, że transport środków chłodzących nie wymaga żadnych pomp, sprężarek lub zaworów i w związku z tym nie ma zużycia elementów wewnątrz modułu próżniowego. Moduły próżniowe są hermetycznie zamknięte i nie wymagają konserwacji. W przeciwieństwie do konwencjonalnych technologii system ten nie doznaje żadnych strat środków chłodzących podczas pracy urządzenia.
Agregaty SorTech działają niezawodnie już w temperaturze początkowej na zasilaniu 50°C. Obudowa modułu próżniowego składa się z cienkiego materiału ze stali nierdzewnej, bazując na regule „kanapki” lub „opakowania kawy", kierując siłę napędową - ciśnienie atmosferyczne - na wewnętrzną powłokę konstrukcji modułu.
Systemy chłodzenia adsorpcyjnego FAHRENHEIT
Systemy chłodzenia FAHRENHEIT mogą być łączone modułowo - a tym samym indywidualnie dostosowywane do pożądanych wymagań w zakresie chłodzenia. Nasze standardowe systemy można łączyć kaskadowo w celu zwiększenia ich wydajności chłodzenia.
- Wysokowydajne pompy z regulacją prędkości dla wszystkich trzech obiegów
- Zintegrowany tryb chłodzenia swobodnego: nie wymaga dodatkowej hydrauliki ani oprogramowania
- Solidny i niezawodny sterownik SIEMENS
- Wizualizacja i sterowanie w chmurze z dowolnego miejsca
- Zintegrowane protokoły komunikacyjne: BACnet IP, BACnet MS/TP, M-Bus, LON, Modbus RTU, OPC
- Moduły wewnętrzne można łączyć równolegle lub szeregowo w celu optymalizacji spadku mocy i temperatury
eCoo 20 ST
eCoo 20X
eCoo 30
eCoo 30X
eCoo 40X
Chłodzenie adsorpcyjne z Zeolitu
W celu poszerzenia zakresu zastosowań w szczególnych strefach klimatycznych z wyższymi temperaturami, inżynierowie opracowali nową technologię zeolitu (PST-Process - transformacja częściowa). W tym rewolucyjnym procesie powlekania, zeolit – jak żel krzemionkowy, przyjazny dla środowiska, nietoksyczny materiał - może krystalizować bezpośrednio na powierzchni konwencjonalnego wymiennika ciepła (typ Gill), pianki, uformowanej gąbki lub tworzyć się na włóknistym materiale.
W porównaniu do tradycyjnie powlekanych adsorberów, ta innowacja firmy SorTech osiąga szczególnie dużą gęstość mocy dzięki jego wyjątkowym zdolnościom wody i zoptymalizowanymi warunkami wymiany ciepła. Ponadto zkrystalizowana powłoka zeolitu manifestuje siłę przyczepności do podłoża oraz solidnego związku i zapewnia doskonałą ochronę przed korozją. Fakt, że proces powlekania rezygnuje z korzystania z jakichkolwiek wiążących lub adhezyjnych warstw jest jednym z sekretów zoptymalizowanej wymiany ciepła systemu.
Wreszcie, dzięki tej innowacyjnej technice, wielkość, waga, pojemność oraz koszt zintegrowanego wymiennika ciepła mogła zostać znacznie zmniejszona - tworząc tą samą moc chłodniczą.