Symulacja dolnego źródła ciepła do pomp ciepła
W instalacjach z pionowymi gruntowymi wymiennikami ciepła o głębokości hw>100m podstawowe znaczenie ma oddziaływanie strumienia ciepła geotermalnego zawartego w gruncie natomiast do warstwy neutralnej tj.15 do 25m jest praktycznie pomijalny. Wyrównanie deficytu lub nadmiaru ciepła w warstwie neutralnej następuje dzięki energii promieniowania słonecznego i wód opadowych.
W przypadku gdy pionowe sondy będą zbyt małe (tj. nie zapewniają odpowiedniej ilości ciepła), to przy długotrwałej pracy pompy w trybie pełnego obciążenia może dojść do znacznego obniżenia temperatury gruntu w obszarze pionowego GWC. W takim stanie może dojść do osiągnięcia dolnej granicy temperatury zastosowania pompy ciepła tdg i zablokowanie jej pracy. Dodatkowo zbyt duże obciążenie pionowego GWC może spowodować długookresowe obniżenie temperatury cieczy niskokrzepnącej tcn w kolejnych okresach grzewczych, z powodu braku wystarczającej regeneracji cieplnej gruntu.
Firma ECO-PRIUS Inżynieria Grzewcza i Klimatyzacyjna oferuje projektowanie dolnego źródła ciepła i wykonanie 25 letniej symulacji temperatur solanki. Projektowanie ma na celu odpowiedni dobór długości sond pionowych tak aby w kolejnych sezonach grzewczych temperatura solanki miała średnią temperaturę bliską 5 stopni Celsiusza.
Projekt dolnego źródła ciepła dla budynku komercyjno-rekreacyjnego FunPark
Zapotrzebowanie na moc grzewczą 472 kW
Zużycie ciepła roczne 848 MWh
Zapotrzebowanie na moc chłodniczą 122 kW
Zużycie chłodu roczne 254 MWh
Ogrzewanie: Pompa ciepła Ochsner 6 x TERRA 76 CPLA Grzanie/Chłodzenie